Aia ehitamine

Ehitasime aia, et koertel oleks kindel ruum, kus nad jooksevad, mängivad ja magavad. Koerte ketis hoidmine ei ole minu arvates kõige parem mõte. Väike koerteaedik ei ole ka mingi asi, seega tegime ühele oma maatüki osale lihtsalt aia ümber. Räägin teile, millise aia kasuks otsustasime ja miks, milliseid ettevalmistustöid tegema peab ning kuidas siis aia ehitamine reaalselt käis.

Mis aia me teeme?

Kuna tehtav aed piirab meie maatükist ühe osa, siis otsustasime, et see peab olema võrgust ja võimalikult nö läbipaistev, et see visuaalselt midagi ära ei varjaks. Samas pidi võrkaia paigaldamine olema meile oskustekohane, sest tahtsime sellega ise hakkama saada. Alguses mõtlesime paigaldada rohelise keevisvõrkaia, sest tundus, et seda on lihtne paigaldada. Siis aga meenus meile päris palju sellised võrkaedasid, mis olid ära vajunud ja ära painunud (ilmselt ka siis halvasti paigaldatud). Keevisvõrkaeda meile ei tulnud. Internetis ringi kolades sattusime loomavõrgule, mida kasutatakse suuremate maanteede ääres, et suured metsloomad teedele tulla ei saaks. Uurisime videosid siin ja siin selle paigaldamisest ja otsustasimegi loomavõrgu kasuks.

Ettevalmistustööd

Esiteks tuleb maa ära mõõta, et teada saada siis mitu meetrit võrku vaja läheb ja mitut aiaposti vaja on. Mina kasutasin aia pikkuse mõõtmiseks telefonis olevat äppi Endomondo. Kõndisin maa kaks korda edasi-tagasi läbi, vahepeal salvestasin mõõtmistulemused ja siis leidsin tulemuste keskmise – meie piirdeaia pikkus on u 90 meetrit. Teiseks mõtlesime väravate suurused välja. Väravad lasime raudtorudest kokku keevitada ning aiapostide külge lasime hinged ka ära keevitada.

Meil läheb vaja:

  • loomavõrku (vastavalt aia (sh ka väravad) pikkusele + 10%-15% varu) – guugeldasime ja ostsime netist;
  • aiaposte (u iga 3 meetri järel uus post) – kasutasime vanu aiaposte;
  • tugiposte (samad, mis aiapostid, aga toestavad  äärmisi aiaposte ja väravaposte, et võrgu pingutamisel need viltu ei vajuks);
  • väravaposte (igale väravale siis 2 posti) – ostsime Elme Metallist kandilisi poste;
  • aiavärava reguleeritavaid hingesid (ühele väravapoolele 2 hinge) – saadaval lukupoodides;
  • raudposte väravate jaoks – samuti Elme Metallist ostetud kandilised postid;
  • kaablisidemeid (võrgu kinnitamiseks aiapostide külge) – ostsime ehituspoest.

Soovitan teha joonise, et kokku lugeda kõik vajaminevad postid, sest aeda ehitama hakates on jama, kui töö jääb pooleli, sest üks post on puudu.

Ehitamine

Ühel päeval kutsusime veel 2 tarka endale appi ja alustasime aia ehitamist. Alustasime tugipostide kohtade määramisega ja maasse paigaldamisega. Aluses tegime augud ( u meeter) ette, post auku ja siis muld+killustik+liiv+vesi. Aega läks päris kaua ja tulemus polnud selle vääriline, postid ikka natuke loksusid. Edasi lõime postid lihtsalt toore jõuga maasse kinni – ei loksunud enam nii palju. Väravapostide jaoks tegime maasse augu, panime auku ühe plastikust torujupi, siis sellesse väravaposti ja seguga fikseerisime asja ära. Postidele paigaldasime ka oma tarkuse järgi tugiposte, et võrgu pinge värava- ja otsaposte pikali ei tõmbaks.

Võrgu paigaldasime ülal mainitud videotes olevate näpunäidete järgi. Võrgu pingutamiseks kinnitasime võrgu kahe puust laua vahele, sidusime koormarihma sellele konstruktsioonile külge ning sikutasime ATV-ga võrgu pingule. Kui pinge oli paras, siis kinnitasime võrgu otsaposti külge videotes näidatud viisil. Nüüd kinnitasime võrgu kaablisidemetega aiapostide külge (ilmselt vahetame need traatide vastu, sest kaablisidemed pidid päikese käes puruks minema). Järgmiseks oli meil kolmas tark abiline, kes keevitas väravad väravapostide küljes olevate hingede külge. Peale seda pingutasime võrgu väravate külge. Nüüd on meil jäänud veel väravatele korralikud riivid paigaldada.

Kokku läks aia ehituseks kolm päeva, millest kahel päeval paigaldati postid ja võrk, ühel päeval pandi väravatele võrk ning ühel õhtul keevitati väravad ette.

Võrk näeb kaugelt vaadates täitsa läbipaistev ja ei varja meil ühtegi vaadet kusagilt ära. Koerad ei ole veel sellest piirdest läbi pugenud, sest ilmselt ei ole neil teisel pool midagi huvitavat olnud ja jooksmisruumi on neil aiaski piisavalt palju.

Success!

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s