Aga miks need koerad kaklevad?

Koerad hammustavad üksteist ja hüppavad üksteisele kogu aeg otsa. Jooksevad üksteisel jalgu maha, tõmbavad sabast ja igast muust suvalisest kohast ka. Jee, meie koerad mängivad. Räägin teile, kuidas eristada kaklemist ja mängimist ning miks nad siis vahepeal ikka kaklevad ka.

Mäng

Koerad ei oska mängida Aliast ega joonistada. Koerte mäng on väga füüsiline ja esimesel vaatlusel tundub, et nad kaklevad.

Siin on üks video tavalisest mängust:

Mõnikord mängivad nad igasuguste asjadega, mida nad maast leiavad. Närivad ja sikutavad. Näiteks mängivad meie koerad igasuguste töökinnastega, puuhalgudega, ämbritega jne. Kui nad on mõne päris asja endale mängida võtnud, siis me loomulikult võtame selle tagasi. Asjade tagasi saamine on ka nende arvates mäng ja nad ei saa aru, kui sa kõva häälega seletad midagi. Õnneks meie koerad tulevad kutsumise peale. Lasevad hammaste vahelt asja lahti ja jooksevad suure hooga kutsuja poole ja siis saabki oma asja neilt tagasi võtta.

Mõned mängud on erinevatele koertele erinevad. Näiteks lihtne puupulga toomise mäng. Inimene viskab kaigast ja siis koer jookseb järgi ja toob ära. Meil on koertega nii, et üks hakkab kohe kaikale järgi jooksma, teine koer jääb inimese juurde ja võtab varitsusasendi. Kaikaga koer jookseb suures joovastuses inimese poole ja siis parajal hetkel ründab varitsev koer teist ja hakkab võistlus kaika kättesaamise peale.

Kõige tavalisem mäng on üksteise tagajamine ja siis mahajooksmine haarates teisel koeral täiesti ettejuhtuvast kohast. Ja teine tavaline mäng on kaevamine. Tavaliselt läheb võistluseks, et kes saab seda konkreetset auku ise edasi kaevata.

Kaklus

Mõnikord läheb koerte mäng üle kakluseks. Sellest saab aru siis, kui koer niutsatab või kui ründaval koeral läheb karv turja peal püsti. Koerad on karjaloomad ja nende jaoks on väga oluline see, et oleks paigas hierarhia. Kõige suurem juht on koerte omanik. Tema annab süüa ja teeb pai. Peres võikski olla üks inimene, kes koertele süüa annab ja seega siis karjajuht on. Koerad omavahel peavad ka olema järjestatud. Üks koer peab olema juht ja teine on tema järgija.

Kaklus käibki selle peale, et kes siis juht on. Juht peab ennast kehtestama ja selle pärast nad mõõtu võtavadki. Kaklus saab läbi siis, kui üks koer on selili maas ja teine tema peal. Kui inimene näeb kaklust, peab ta koertele appi tulema. Esiteks peab inimene suuremad ja häälekamad kaklused ise laiali lööma (puuoksaga koerad laiali ajama vms), et koerad saaks aru, et inimene on kõige suurem juht. Teiseks, peab inimene juhtivat koera veidike rohkem eelistama. Juhtivale koerale tuleb anda söök enne teist koera ja talle tuleb enne pai teha kui teisele. Nii on koertel lihtsam hierarhiast aru saada. Inimene peab ise koerte käitumise järgi aru saama, milline koer on rohkem juht ja teda siis toetama.

Koertevahelise kakluse saab kontrolli alla võtta inimene ehk siis karjajuht. Meil hakkab selle hierarhia moodustamisega juba ühele poole saama. Toetame juhtivat koera ning kaklemist on palju vähemaks jäänud.

Mäng ei lõpe mitte kunagi

Mängimisele aga ei saa keegi lõppu teha. Kui tuleb mänguhoog peale, siis tuleb hoida piip ja prillid. Ja just minu prillid ühel päeval mänguhoos katki läksidki. Mängimise ajal on neil nagu naerunäod peas, kalpsavad ja jooksevad ringi. Nende liigutused on siis nii äkilised ja ühe kallistamisaktsiooni käigus jäid mu prillid minu ja koera pea vahele ja oligi korras. Inimeste poole jooksevad ka suure hooga ja on juhtunud, et jookevad iniemsel jalad alt ära. Noh, siis on natuke naljakas ka, sest ega koerad aru ei saa, mis nad teinud on. Mänguhoos hüppab üks meie koertest kogu aeg kusagile veetünni, et ikka üleni mäng olla. Ka siis, kui õues juba niigi sajab vihma. Ja eriti lemmik on märjana minna kaevama ja siis välja näha nagu väike õudus.

Mängimise lõpetab ainult üks suur väsimus ja lõpuks üksteise otsas magamine. Kõige parem aeg neid patsutada, paitada ja nummitada ongi siis, kui nad on natuke unised. Eriti hea meel on neil siis, kui sa paitad nad magama.

Iga päev vaatan oma koeri ja mõtlen, et nad on maailma kõige armsamad loomad üldse. Ja nii ongi!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s