Värvimisest

Oma uue kodu värskenduskuuri otsustasime alustada värvimisest. Laed, mõned seinad, üks põrand, uksed, aknaraamid, radiaatorid ja ahjud pidid saama uue kihi peale. Jutustan teile, millised värvid valisime, kuidas arvestada värvikulu, milliseid töövahendeid meil tarvis läks, kuidas me siis lõpuks värvimisega hakkama saime ja kas üldse tasub ise värvimisega jändama hakata.

Mis värvid valida?

Alustasime sellest, et küsisime oma sõpradelt-sugulastelt, kas neil on olemas hiljutisi värvijääke, sest tahtsime oma remondiga võimalikult vähe raha kulutada (kes ei tahaks?). Meil õnnestus saada terve hunnik erinevaid värvipurke, mis sisaldasid peamiselt heledaid värve, mis olid mõeldud siseruumides lagede ja seinte värvimiseks.

Otsustasime kasutada nendest nii palju ära, kui meile sobib. Puuduolevad toonid hankisime K-Rauta poest (poe osas valisime sellise, kus olid kõige sõbralikumad ja abivalmivamad teenindajad + soodsamad hinnad). Värvide jaotus oli järgmine:

  • laed ja mõned seinad – valge;
  • vannitoa seinad – helehall;
  • uksepiidad – helehall;
  • uksed – oliiviroheline (ostsime juurde);
  • aknaraamid – valge;
  • radiaatorid – valge radiaatorivärv (ostsime juurde);
  • põrand – hall põrandavärv (ostsime juurde);
  • ahjud – helehall.

Meid abistasid poodides teenindajad, kes olid väga asjalikud ja oskasid soovitada meile sobivad värve ja lahendusi.

Kuidas arvestada värvikulu?

Värvikulu arvestamise jaoks tuleb sul oma objektid ära mõõta, ristkülikuteks jaotada, iga ristküliku pindala leida ja siis lõpuks kõik kokku arvutada. Enamjaolt on värvipurkidel peal, mitu liitrit värvi ühele ruutmeetrile kulub. Värvikulu oleneb sellest, kas aluspind imab veel palju värvi sisse, või on see eelnevalt töödeldud.

Tavaliselt kantakse värvi aluspinnale kahes-kolmes kihis. Seega tuleb sul saadud pindala korrutada kahe või kolmega. Meie värvisime enamjaolt kahes kihis. Põrand sai vaid ühe kihi värvi ja mõni sein sai 3 kihti. Otsustada tuleb tulemuse järgi – kui pind tundub sulle ebaühtlane peale kuivamist, värvi üks kiht veel. Esimese kihi värvimisel võid oma värvi vastavalt juhendile ka veidi lahjendada ja sellega siis aluspinda nö kruntida.

Milliseid töövahendeid vaja läheb?

Pintslid – aknaraamide jaoks väiksemad, kareda puitseina jaoks paksemad.

Rullid – svammist väiksed rullid uste, seinaäärte ja radiaatorite jaoks, narmastega suuremad rullid seinte ja lagede jaoks.

Rullikonksud – väike väikestele ja suur suurtele rullidele (tark mees taskus ostab kõik rullid sama pikad, et peaks vähem konkse ostma).

Pikendusvars – selle abil on mugav lage värvida. Meie kasutasime kuurist leitud harjavart, mille sobitasime rullikonksule otsa.

Värvikausid – sinna on mugav värv peale kallata, kui läheb rullimiseks (või ka pintseldamiseks).

Prügikotid – sellised, mis mahutavad värvikausid, siis ei pea kausse pesema, vaid saad koti kausilt ära tõmmata ja otse prügikasti viia.

Maalriteip – enne suurt teipimist katseta, kas see teip ka su tapeedilt/ukselt/seinalt kenasti maha tuleb. Teipi osta pigem rohkem kui vähem. Seda kulub niisama ka.

Ehituspapp – see kaitseb su põrandaid värvipritsmete eest. Meie kasutasime seintelt maha tõmmatud tapeedijääke ja muud ehitusprahti põranda kaitseks.

Pahtlilabidas – selle abil saad eemaldada kuivanud värvipritsmed klaasilt.

Puust toigas – puutokk värvi läbisegamiseks. Õuest leitud oksaraag ei sobi, sest sellelt võib tükikesi värvi sisse pudeneda. Otsi mõni töödeldud toigas.

Õhukesed kindad – neid kasutades ei pea käsi väga karmilt pesema.

Kaitseriided – sobivad vanad koduriided, aga poest saab ka valget maalriülikonda osta. Soovitan kasutada ka pearätikut/mütsi.

Pintslite puhatsusvahend – kui kasutad veebaasil tehtud värve, siis saad töövahendeid veega pesta. Kui aga kasutad mõnda kangemat kraami, siis küsi poest ka puhastuseks sobivat kemikaali.

Redel/pink – nii saad ka kõrgematele kohtadele ligi.

(Plekist/plastikust kopsikud/kausid – nendes saad vajadusel kruntimiseks värvi lahjendada.)

PS! Töövahendeid (rullide konksud, värvikausid) võib sõpradelt-sugulastel laenata!

Milliseid eeltöid peab tegema?

Värvitav pind peab olema puhas ja kuiv. Lagedega me midagi ette ei võtnud. Seintel võtsime tapeedieemaldajaga maha tapeedi (alles jäi krohvitud pind või siis saepuruplaat). Ustel/akendel/radiaatoritel me vana värvi ei eemaldanud, pesime mustuse ja tolmu maha. Ahjudel proovisime värvieemaldajat – ei töötanud. Põranda pesime puhtaks.

Mõndadel seintel oli meil krohvi maha kukkunud või siis olid mõned kruvi/naela augud seinas. Enamjaolt pahteldasime need kinni, kuigi see suurendas meie tööaega (pahtel kuivab üpris kaua ja seda on vaja hiljem ühtlaseks lihvida).

Igasugused sisustuselemendid (lambid, diivanid, riiulid, potililled jne) võiks muidugi toast välja viia. Nii on kindel, et need ei muuda värvi.

Kuidas näeb välja töö käik?

Värvivalik tehtud, pinnad mõõdetud, värvid ostetud, töövahendid olemas, eeltööd tehtud – hakkame pihta!

1. Vali esimene pind. Loogika võiks olla ülevalt-alla, sest gravitatsioon teeb ka oma töö. Seega soovitan alustada lagedest, liikuda edasi seinte, uste, akende, ahjude ja radiaatoriteni ja lõpetada see suur maalritöö põrandaga.

2. Kaitse mittevärvitavaid objekte. Põrand kata ehituspapiga, seinaäärele/aknaraamidele kinnita vajadusel teip. Ära teibi kõiki tube korraga. Nagu eelpool mainitud, maalriteip võib ka soovimatusse kohta kinni jääda, kui see sinna liiga kauaks jääb.

3. Vali töövahend ja valmista see ette. Pintsel või siis rull. Värvikauss või plekist/plastikust kauss.

4. Kindad kätte!

5. Loksuta värvipurki. Ava see ja sega puust toikaga korralikult läbi. Vala värv vajadusel värvikaussi. Ettevaatust – värvi tilgub! Peale värvi doseerimist pane purgile jälle kaas korralikult peale. Kui värvi vahepeal juurde on vaja, siis pead jälle kindluse mõttes värvi toikaga läbi segama. See kraam kipub settima ja kihistuma.

Kui otsustad segada kokku kruntimiseks sobiva lahuse, siis lisa lahustit (vett või mõnda kemikaali olenevalt su värvi koostisest (loe infolehte!!)).

6. Pista pintsel/rull värvi sisse ja las värvimine alaku!

7. Peale esimest kihti, lase pinnal kuivada. Kuivamisaeg on kirjas värvipurgil. Samal ajal või mõne uue pinnaga algust teha.

8. Peale kuivamist vaata üle, kas pind on selline, nagu sina tahad. Kui ei, siis värvi veel.

Kuidas puhastada töövahendeid?

Kui sinu värvid on veebaasil, siis saad pintslid/rullid sooja veega ära pesta. Nii on sul neid võimalus veel järgmiselgi korral kasutada. Kangemate värvide korral kasuta selleks ettenähtud puhastusvahendit (küsi poest). Värvikausi võid ka ära pesta, aga võid kasutada ka prügikotti, mille enne värvi kallamist kausile ümber tõmbad. Nii on lihtne värvikauss kiirelt puhtaks saada. Riietelt värv väga hästi maha ei tule.

Mida teha värvi ülejääkidega?

Soovitan värvijääke hoiustada remondi lõpuni, sest iial ei tea, kuhu keegi kapiga otsa jookseb nii, et sein/uks vajab pisikest värviparandust. Peale remonti paku värvide ülejääke oma sõpradele – sharing is caring. Kui keegi huvitet pole, siis otsi üles, kuhu sinu piirkonnas ohtlikke jäätmeid ära viia saab. Värvidel on säilimisajad ja terveks eluks mõnda heleroosat poolikut värvipurki hoiustada pole mõtet.

Tähelepanekuid ja muud huvitavat

Meil on ju koerad. Neile meeldis värviseid pintsleid värvikausist ära varastada ja nii ennast näost värviseks teha. Õues kuivavaid töövahendeid meeldis neile ka mööda hoovi ringi tassida. Ja vastvärvitud põrandal käisid nad ka ära umbes 10 minutit peale värvimist. Õnneks oli õues +30 kraadi ja värv kuivas sekundiga.

Lage värvides on üsna lihtne olla juustest ja näost värvine. Lisaks ka sellistest kohtadest, mida sa pestes tähele ei pane. Aga ära muretse, seda panevad tähele kõik need, kellele sa vahetult peale värvioperatsiooni külla lähed.

Värvimine pakub sulle head võimalust arendada oma “halvemat” kätt. Paremakäelised saavad võtta pintsli vasakusse kätte ja suurtel pindadel natuke oma aju treenida. Vasakukäelised siis jälle vastupidi.

Radiaatorite värvimiseks kasutasin kõige pisemat rulli plastikust varrega. Igasugused radiaatorite jaoks mõeldud kõverad pintslid ei töötanud nii hästi.

Kutsu sõbrad-sugulased appi! Värvimine on tegevus, mille tulemus on kiirelt näha, seega pakub see isetegemise rõõmu igas vanuses sõbrale.

Kas tasub ise värvida?

Olime mõlemad enne pintslit käes hoidnud ja teadsime, mida tegema hakkame. Värvivalikul olid abiks ehituspoodides olevad värvikaardid, seega muid sisekujunduse võtted me ei kasutanud. Lagede värvimine oli veidi tülikam, sest pidime end ebamugavas asendis hoidma. Aknaraamide värvimine oli kõige ajamahukam, sest teipimist oli palju. Üldiselt läks meil tööaega vastavalt planeeritule ja mingeid suuri apse meil ei juhtunud. Järgmisel korral värvime ka kindlasti ise, sest tulemust näeb kiiresti, seega töö on motiveeriv ja füüsiline pingutus värvimise juures on parajalt mõõdukas.

Proovi ka!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s