Tapetseerimisest

Laed värvitud, seinad värvitud, põrandad värvitud – lähme tapetseerimise juurde! Räägin teile, millised tapeedid valisime, kuidas leida vajalikku kogust, milliseid töövahendeid vaja läheb, milliseid ettevalmistusi tuleb teha, kuidas tapeedi paigaldamine toimub ja mida peale tapeedi paikasättimist veel tegema peab. Lõpuks saate teada, kas me oma kogemuse põhjal kunagi veel tapeetida tahaksime.

Millised tapeedid valida?

Meie alustasime oma tapeedivalikut poes. Vaatasime lihtsalt tapeediriiulite vahel ringi, otsisime silmaga ägedaid tapeete. Pean tunnistama, et enamikes ehituspoodides olid hirmkoledad tapeedid. Vähemalt meie arvates. Tapeedisalongides oleks ilmselt uhkemaid tapeete leidnud, aga meie eesmärk oli endiselt võimalikult vähese rahakuluga hakkama saada. Mõned sobivad variandid leidsime ja seejärel vaatasime kohe hinda. Kui see ei sobinud, hakkasime samataolise mustriga odavamat varianti otsima. Kõikide meie tapeetide rullihinnad jäid vahemikku 6-14 eurot. Lisaks lihtsalt ägedale mustrile soovitan tapeedivalikul uurida ka seda, et milline see tapeet suurel seinapinnal välja näeb. Selleks on poodides tahulised peegelseinad.

Okei, tapeet on lahe, näeb suurel seinal ka äge välja, aga kas seda on lihtne paigaldada ka? Mina leidsin, et kõige lihtsam on paigaldada tapeeti, mis on tüübi poolest fliistapeet, mille muster hakkab hästi kokku paanide vahel ja mille kulu on kõige väiksem. Räägin nendest variantidest veidi pikemalt.

Fliistapeet

Seda sorti tapeedi paigaldamine näeb välja nii, et pintseldad liimi otse seinale ja paigutad siis õige pikkusega paani liimitud seinale. Lihtne, sest vajadusel saab paani seina peal veidi edasi-tagasi liigutada (tapeet ei lähe kergesti katki). Fliistapeet ei kortsu kergesti vastupidiselt pabertapeedile. Miinuseks on see, et fliistapeet ei ole nii keskkonnasõbalik kui tavaline pabertapeet.

Mustri kooskõla ja kordus

Tapeet paigaldatakse seintele paanida kaupa. Esimene paan ei pea mustri poolest millegagi sobituma. Teine paan on aga juba oluliselt keerulisem ülesanne. Enne selle lõikamist tõsta tapeet seinale esimese paani kõrvale ja vaata mustrit. Kõige lihtsam variant on see, kui sinu tapeedil ei ole mustri kooskõla paanide vahel oluline (ühtlane värv, ühtlaselt lilleline ja paani ääred on mustrist tühjad). Siis ei ole ka eriti palju ülejääke. Keerulisem on selline variant, kui muster on tapeedi äärtes justkui läbi lõigatud või tapeedil on mustri kordus väga pikk (üle 10 cm). See tähendab seda, et pead hakkama paane üksteisega sobitama ja tapeedikulu on suur, sest pead vahepealset osa maha lõikama.

Nagu te arvata võite, kujuneb tapeedi valik juba päris ajamahukaks ettevõtmiseks. Aga kui mõtled juba siin mitu sammu ette, läheb paigaldamine juba oluliselt kiiremini.

Meie valik oli selline:

  • köök – lilleline fliistapeet, mille muster ei vaja sobitamist (Decora poest);
  • magamistuba – ruuduline fliistapeet, mille musteri sobitamine oli lihtne, sest muster kordus iga 12 cm järelt ja pidime väga vähe maha lõikama (K-Rauta sooduskorvist);
  • töötuba – ornamentidega vinüül-pabertapeet, mille musteri sobitamine oli õudusunenägu (K-Rauta sooduskorvist);
  • elutuba – sulgedega fliistapeet, mille muster kordus iga 35 cm tagant ja palju läks raisku (K-Rauta poest); tume fliistapeet, mille muster ei vaja sobitamist (K-Rauta poest).

Kuidas tean, mitu rulli tapeeti vaja on?

Kõik algab mõõtmisest. Jaota seinad ristkülikuteks, mõõda nende pindalad ja arvuta kokku kogu ruumi tapeeditava seina pindala. Ühe tapeedirulli laius on tavaliselt 0,53 m ja pikkus 10,05 m, seega on ühes rullis tavaliselt ligikaudu 5,3 ruutmeetrit tapeeti. Jaga oma ruumi seina pindala ühe tapeedirulli pindalaga ja saadki teada, mitu rulli tapeeti ostma pead (nt. seina pindala 23 ruutmeetrit, 23/5,3 = 4,34 ehk 5 rulli). Kui sinu tulemus tuleb 4,8 rulli, siis võib tulla viiest rullist puudu (oleneb, milline on muster ja kui suur on selletõttu kadu). Kui tulemus on 5,2 rulli, siis pead ostma ikkagi 6 rulli.

Jälgi ostetava tapeedi pindala ja seerianumbrit (mõlemad leiad tapeedi etiketilt). Seerianumbrid võiksid olla samad, muidu võib esineda väikeseid värvierinevusi rullide vahel. Jäta etiketid koos näidisega alati alles remondi lõpuni juhuks kui tuleb midagi puudu või läheb valesti.

Poodi minnes on kasulik teada oma seinte kõrgust. Nii saad poes tapeeti mõõta (võta kaasa mõõdulint) ja vaadata, mitu tervet paani ühest rullist välja tuleb ja milline on mustri kordus ja kui suur on eeldatav kadu ühe rulli kohta.

Milliseid töövahendeid vaja läheb?

Mõõdulint – paanide väljamõõtmiseks.

Harilik pliiats – mõõtude märkimiseks nii seinale kui ka tapeedile.

Lood – kasuta ükskõik, mis sorti loodi, et saada esimene paan alati sirgelt paika. Meie kasutasime tamiili, mille otsas oli raskus.

Metallist nurklaud – paani väljalõikamisel saad noa vastu joonlauda toetada.

Tapeedinuga – tapeedi paanideks lõikamiseks on vaja teravat tapeedinuga ja äraunusta vahepeal nüriks läinud tera vahetada.

Aluslaud – müüakse eraldi suuri laudu, millel paane välja mõõta ja ka liimida. Meie kasutasime vineeritükke, mille panime maha.

Tapeediliim – tapeediliim tuleb valida vastavalt tapeedi tüübile. liimi kulu on kirjas pakendil. Arvesta veidi liimi ka seina kruntimiseks.

Suur pintsel või rull – sellega saad liimi seinale kanda. Meie kasutasime suurt pintslit.

Väike pintsel – selle abil saad äärte vahele veidi liimi juurde panna.

Ämber – sobib plastikust ämber, millesse saad teha liimisegu.

Puust toigas – selle abil saad liimi segada.

Tapeedispaatel – plastikust spetsiaalse spaatliga saad tapeeti seinas siluda ja õhumulle äärtest välja ajada (väga kasulik ja vajalik tööriist!).

Niiske lapp – saad kiirelt liigset liimi tapeedilt maha pühkida.

Paberrätikud – sama funktsioon, mis niiskel lapil. Meil kulus päris mitu rulli ühe toa peale.

Stabiilne tool või redel – tapeetimisel pead pidevalt üles-alla liikuma olenevalt oma seina kõrgusest.

NB! Mitmeid töövahendeid (metallist nurklaud, aluslaud, spaatel) saad sõpradelt-sugulastelt laenata!

Milliseid ettevalmistustöid on vaja teha?

Tapeetimiseks sobilik sein on puhas ja kuiv. Sellel ei tohiks olla vana tapeedi jäänuseid ega muud pabermaterjali. Meie tõmbasime esmalt vana tapeeti niisama maha. Seda, mis kohe maha ei koorunud, üritasime veega niisutades maha saada. Jälle veidi tuli, aga mitte kõik ja see võttis päris palju aega. Siis aga leidsime poest suurepärase vahendi – tapeedieemaldaja. See on lahus, mida tuleb veega lahjendada ja siis pintsli abil tapeedile kanda. Tapeedile tulevad kohe alla õhumullid ja see lööb seina küljest lahti. Kui me poleks tapeedieemaldajat kasutanud, oleks meie vana tapeet hakanud kooruma tapeediliimiga.

Peale aluspinna puhastamist tuleb sein kruntida. Nii hakkab liim paremini külge ja on vastupidavam. Kruntimiseks sobiva kraami saad kõige tavalisemast tapeediliimist (tapeedi tüüp pole enam oluline). Tuleb vastavalt pakendil olevale juhendile kokku segada lahja tapeediliim ja sellega siis kõik seinad üle käia.

Kuidas tapeedi paigaldamine käib?

Seinad on puhastatud, krunditud ning kuivad. Sega vastavalt juhisele kokku liim (arvesta kogust, et võimalikult vähe ülejääke tekiks) ja hakka mõõtma ning mõtlema. Tapeetida on hea kahekesi. Üks mõõdab, teine lõikab, samal ajal esimene liimib ja lõpuks tõstate koos tapeedi seinale, teine hakkab siluma ja esimene juba järgmist paani mõõtma. Lihtne!

1. Seitse korda mõõda ja üks kord lõika.

2. Vali alguspunkt. Soovitan alustada paigaldust kusagilt nurgast, eeldades, et nurk on sirge (loodis). Mõõda nurk loodi (märgi seinale hariliku pliiatsiga sirge joon, mille järgi esimest paani paigaldama hakkad).

3. Mõõda uuesti seina kõrgus (laeliistust põrandaliistuni), arvesta juurde veidike varu (0,5 – 1 cm mõlemasse äärde).

4. Lõika paan välja kasutades metallist nurklauda ja tapeedinuga.

5. Kanna liim seinale või tapeedile (vastavalt tapeedi tüübile). Liimi kogus tuleb kogemusega. Kanna alguses pigem õhuke kiht.

6. Tõsta paan seinale. Kasuta tapeedispaatlit, et paan sirgeks siluda ja õhumullid välja ajada. Ülemine ja alumine äär võivad jääda liistude (kui oled liistud seintele jätnud), need saab hiljem ära lõigata. Äärtest välja tulev üleliigne tapeediliim pühi ära niiske lapi või paberrätikutega. Kui liimi jääb äärtes väheks, lisa väikese pintsliga liimi juurde.

7. Nüüd mõõda uuesti seina kõrgus (vanematel hoonetel võib see kõikuda), rulli oma tapeet uuesti lahti ja hakka mõtlema uue paani peale.

  • Kui sinu tapeedi puhul ei ole mustri sobitamine oluline, siis lõika paraja pikkusega + varu paan välja ja alusta paigaldust samuti nagu esimese paaniga. Sul on 2 varianti – kas panna paanid üksteie kõrvale täpselt (keerulisem, sest seinad võivad olla kõverad) või 2-3 mm eelmise paani peale.
  • Kui tapeedi muster on üle paanide, siis enne uue paani väljalõikamist mõtle rahulikult välja, mitu cm rullist pead ära lõikama, et muster paanide vahel kokku hakkaks. Edasi paigalda sarnaselt esimese paaniga.

Üks paan tehtud, teine tehtud, kolmas tehtud.. okou AKEN! Nüüd pead ekstra palju mõtlema ja mõõtma. Soovitan mõõta ja lõigata erikujuline tükk rullist välja ja siis see seinale kleepida. Võid ka paani seinale lükata ja siis terava tapeedinoaga ülejääv osa seinast ära lõigata.

8. Viimistlemiseks lase tapeedil kuivada ja lõika terava tapeedinoaga ära liistudele jäänud üleliigsed ääred (kui need jäävad häirima).

NB! Tapeedi paigaldamine nõuab väga palju rahulikkust, mõtlemist ja arvutamist.

Kuidas töövahendeid puhastada?

Tapeediliimid on veebaasil, seega saab need kõik leige veega pestes puhtaks. Soovitan kõik korralikult puhtaks pesta, et siis hiljem vajadusel uuesti kasutada. Liimi ära kindlasti kuivama jäta. Kui tahad teisel päeval sama liimiga edasi töötada, võid ämbri kilekotti sulgeda.

Mida teha ülejääkidega? 

Tapeedi ülejäägid võid ära visata või siis nendest midagi ilusat meisterdada. Liimi saad viia ohtlike jäätmete vastuvõttu. Soovitan nii tapeeti + etikette kui liime hoiustada remondi lõpuni, et ilmnevate vigade korral need parandada.

Kas tasub ise tapeetida?

Kui sulle meeldib mõelda, arvutada ja meisterdada, siis sulle meeldib tapeetida. Vastasel juhul kulutad sa oma närve ja aega asjata. Meil õnnestus neljast tapeedist kolme valik (ornamentidega tapeeti oli väga raske paigaldada). Palju aega läks vana tapeedi eemaldamisele ja tapeedi arvestamisele (akende ja muude kitsamate kohtade välja lõikamine). Järgmisel korral teeksin seda uuesti ise, aga ilmselt tuleb professionaalidel see palju kiiremini välja.

Kui sul on aega ja tahtmist, soovitan proovida!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s