Varakevad õues

Peale pikka talve oli vaja iga minut valget aega õues veeta. Koertele meeldib väga, kui inimesed õues on. Eriti meeldib neile värke mulla peal pikutada ja vahele segada, et pai saada. Proovin meelde tuletada, millega me varakevadel siin Altmardis tegelesime ja kuidas meil läks.

Esimene asi, mille puudumisest me juba talvel aru saime oli ajataju. Õues ringi askeldades ei oska me absoluutselt aega arvestada. Kui kaua võtab aega riidatäie pliidipuude toomine esikusse? Kui palju aega võtab katla kütmine? Kui kaua võtab aega koertega jalutamine? Ainukeseks orientiiriks sai meie õue valgustav prožektor, millel on pimeduse andur. Kui tuli põlema läks, siis võis hakata rahulikult õues otsi kokku tõmbama, sest poole tunni pärast oligi pime.

Teadsime, et kevadel tuleb meil varakult õunapuudega ja vaarikatega tegelema hakata. Õunapuud vajavad kevadeti lõikamist, et nende võra oleks avar ja saaks kanda ilusaid vilju. Nippe saime Maalehe õunaraamatust. Lühidalt on lugu selline – lõikamist vajavad kõik oksad, mis kasvavad võra sisse ja allapoole ning need, mis kuivanud ja jändrikud on. Peale lõikamist tundub, et siit nüüd küll midagi sügisel ei saa, aga olge mureta, meie puud olid hiljem õisi täis! Vaarikad tahtsime suuremate vahedega ümber istutada, et neid oleks lihtsam hooldada. Eksmalt lõikasin ära kuivanud oksad, siis kaevasime need välja. Seejärel tegime uuel maalapil ettevalmistusi – maapind läbi freesida ja puutuhka väetiseks sisse. Siis istutasime ja kastsime. Peale seda lõikasin kõik oksad kolmandiku võrra lühemaks, et need agaramalt kasvama hakkaksid. Pungad ja õied olid kõigil, eks suve poole ole näha, kuidas saak on.

Enne soojasid ilmasid otsustasime ka püsililled ümberistutada. Siin hoovis oli mitmeid peenraid, mis oma kohta meie arvates ei sobinud. Kogusin kõik püsikud kokku (teadmata, mid need on ja milliseks kasvavad) ühte peenrasse lauda ette. Nüüd saan jälgida, mis kust välja tuleb ja milliseid lehti ja õisi näitab. Sügisel toimub ilmselt selle peenra kohandamine.

Päikseliste ilmadega tekib kohe suur soov hakata taimi ettekasvatama, et saaki ja silmailu võimalikult varakult saada. Poodides on saadaval kõikvõimalikke seemneid – lilled, juurviljad, kaunviljad jne. Proovisin ka mina ettekasvatamist, aga kuna olin oma õpingutega väga hõivatud, siis said mu taimekesed vähe hoolt ja ei hakanud kõik nii kasvama, nagu planeerinud olin. Edaspidiseks jätan meelde, et

  1. ettekasvatmine vajab palju sooja ja hoolt, hea kui seda saab teha kasvuhoones;
  2. maitsetaimed (petersell, basiilik, murulauk, ja till) kasvavad hästi ja neid tasub ette kasvatada;
  3. eksootilisemad maitsetaimed (rosmariin, lavendel, tüümian) on visad tärkama, seepärast soovitan nii neid taimi kui ka piparmünti kevadel turult osta;
  4. suvelilled laota soojade tulekuga otse peenrale ja hoolitse nende eest seal.

Peale oma hoovis ringi asjatamise liikusime kevadtöödega ka mere äärde. Tahtsime, et ka hoovist oleks merevaade olemas. Selleks harvendasime mere ääres olevat võsa ja langetasime puid. Üks osa on veel harvendamata, aga hoovist  ja magamistoa aknast saab merd vaadata küll!

#altmardi

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s