Esimesed õied

Talv on möödas. Enam ei pea lugema, mitu tundi päevavalgust on, sest seda on isegi juba liiga palju.. selles mõttes, et pidin magamistoale kardinad tegema, et päike meid kell 5 üles ei ajaks. Panen siia kirja, milliseid tegevusi me soojade tulekuga veel õues teinud oleme.

Muru. Mitmes kohas aias oli muru vesise kevade tõttu ära tallutud ja sopane/mullane. Ka mõned eks-lillepeenrad vajasid muruseemet. Kasutasime spordimuru (natuke tugevam, mis peab vastu tallumisele ja koertele!) ning segasime hulka ka ristiku seemneid (kasvab kiiresti!). Siis tuleb rehaga natuke maapinga kammida, seejärel seemned mullale puistata ja siis teerulliga üle sõita või muul moel see kõik kinni talluda. Nüüd ei tohi ära unustada kastmist ja võibki hakata ootama. Ilmselt hakkab uus muru kasvama paremini, kui sellel alal ei kõnnita. Meie ei hakanud tarasid ümber tegema – jalutasime ise ja ka koerad kappasid meie veel kasvaval murul. Ei juhtunud midagi halba. Muru on olemas ja kasvab suure hooga. Nüüd niitma!

Kevadlilled. Tublid ja nartsissid! Istutasin mugulad juba sügisel kasvukohale, et need juurduksid ja kevadel varakult kasvama hakkaksid. Sel sügisel korraldan need ilmselt oma laudaesisesse peenrasse ümber. Siis on kogu lilleplejaad ühes kohas. Lilled õitsesid mitu nädalat ja viisin neid tööle, külla ja endale tuppa ka. Kevad südames, toas ja tööl. Ilus!

Viljapuud ja marjapõõsad. Kõik need sumisevad mesilastest. Õisi on külluslikult nii lõigatud õunapuudel kui ümberistutatud vaarikatel. Jääme saaki oootama!

Viljavaheldus aiamaal. Juur- ja köögiviljade kasvatamiseks on meil põllulapike ja ka kasvuhoone. Kasvuhoones on tomatid ja kurgid ammu reas. Maitserohelist ja salatit saame ka sealt. Põllule tuleb seemned ja taimed aga targalt istutada, et vähendada kahjureid ja suurendada saaki. Selleks proovisin kasutada viljavahelduse põhimõtteid. Täpselt kirjutan sellest järgmisest loos. Põllule panime kasvama tavapäraseid vilju – kartul, hernes, uba, sibul, porgand, peet, salat, suvikõrvits, kapsas ja ehk oli veel midagi. Nüüd tuleb hoolega kasta, rohida, harvendada ja juba juuli keskel saab kindlasti värkseid porgandeid ja peete krõpsutada!

Pilliroog. Oma rannast näeme talvel ja kevadel Pärnu linna mereäärseid hotelle ja keskuseid kenasti.Talvel lükkab jää pilliroo kõik pikali. Soojade ilmadega hakkab see päris jõudsalt kasvama. Nüüd mina enam rannast Pärnut ei näe. Aga paadiga saame iga kell merele minna ja nautida nii vaadet oma küla rannuikule kui ka suvepealinnale.

Koerad. Koerad magavad KOGUAEG. Okei, õhtul kella 17-21 on nad ärkvel. Ülejäänud aja nad pikutavad. Mõni kord on nad meil aiast välja saanud ja küla peal paar kiiremat tiiru teinud. Teine kord on nad kodus, aga möllavad öösel pool tunnikest hoovis ringi. Oleme neid siin kasvatanud, ja nad oskavad juba päris palju “trikke”:

  • Ei hüppa inimeste peale, kes aiast sisse tulevad – hindele 5-;
  • Istuvad käskluse peale – hindele 5;
  • Saavad aru sõnast EI! – hindele 5;
  • Tulevad kutsumise peale juurde – hindele 3;
  • Ei tule tuppa ka siis, kui välisuks lahti on – hindele 5+.

Ootame suve!

#altmardi

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s