Aasta maainimestena

2015. aasta juulikuus sai meil täis üks aasta maainimestena. See aasta oli täis külluslikku värsket toitu, palehigis remontimist, mitmeid tunde puude ladumist/vedamist ja kütmist, pilkast pimedust, koerte otsimist küla pealt, dramaatilist aiakujundamist, lugematul arvul mõnusaid olemisi sõpradega, nädalavahetuse hommikusööke, kus aeg seisab ja hommikuseid värske õhu vanne mere ääres. Kirjutan siia mõned mõtted, mida aasta Altmardi talus meile õpetanud ja näidanud on.

Ajataju

Toimetame tavaliselt õues ja siis ei ole kella käepärast alati. Ma ei taha küll päris hipina tunduda, aga me oleme hakanud aega arvestama meid ümbritseva järgi. Näiteks on koerad aktiivsed hommikul kell 7-10 ja õhtul kell 5-8. Ülejäänud ajal nad tavaliselt pikutavad ja magavad. Teine hea märk on muidugi päike. Kui päike liigub juba mere poolt maa poole ja hakkab kaskede taha jõudma, siis on aeg õues asjad kokku pakkida, sest varsti on pime. Oleme aru saanud, et kõik tegemised õues võtavad kaks korda rohkem aega, kui me alguses arvestasime. Seega oleme õppinud nüüd oma päevadesse vähem asju planeerima.

Värske õhk

Mina lähen hommikul esimese asjana õue ja hingan värsket õhku kopsud täis. See on nii hea tunne, kui sa saad minna üle ukse otse õue. Otse värkse õhu kätte. Suviti lippan otse voodist õue. Talvel pakin ennast korralikult hommikumantlisse, tõmban peale talvejope, lükkan jalga paksud sokid ja saapad.

Vaikus

Kõige vaiksem on öösel. Siis võib olla tõesti nii, et sa ei kuule mitte midagi. See on päris ootamatu tunne. Hommikud ja päevad võivad jällegi päris kärarikkad olla, sest naabertalu peremees armastab oma murutraktoriga ringi sõita ja kusagil eemal on ikka vaja kellelgi põldu künda või puid saagida. Vahest tuleb endalgi müra tekitada. Aga vaikus ongi seda enam ilusam. Eriti meeldib mulle see, kui päeval on vaikus igasugusest inimtegevusest ning kuulen ja näen ainult looduse hääli: tuul, linnud, ritsikad, meri. Päris zen on siis!

Pimedus

Talvel on väga pime. Juba praegu (oktoobri alguses) on õhtul koju jõudes hämar. Öösel on jällegi väga ebamaine õues olla – vaikne ja pime. Sa ei näe mitte midagi, ega kuule mitte midagi, aga sa tajud, et oled õues. Tean, et nüüd on 4-5 kuud pimedust. Siis läheb jälle valgeks – jee!

Soojus

Toas on soe täpselt siis, kui sa ise oled katlasse või pliidi alla tule teinud. Nüüd – oktoobri alguses – läks meil külmaks ja hakkasime regulaarselt katlaahju tuld tegema, et radikad toas soojaks läheksid. Õhtul koju jõudes teen esimese asjana pliidi alla tule, et süüa teha ja see soojus täidab köögi ning tekib mõnus kodutunne.

Värske toit

Kesksuvest kesksügiseni andis meile värsket porgandit/kapsast/sibulat/tomatit oma põllumaa. Selleks tuleb muidugi kevadel palju vaeva näha ja eeltööd teha. Aga põle midagi mõnusamat, kui teha süüa oma koduaiast päris toorainest. See kohe on teise maitsega ja vitamiine täis. Välismaalt pärit külalistele on eriti ootamatu, et kogu toit on pärit siitsamast 20 meetri kaugusel olevalt põllult. Mõned köögiviljad ja marjad jõuavad meil keldrisse/sahvrisse/sügavkülma, et neist ka talvel süüa teha saaks. Täpsemalt meie aiapidamisest tahan rääkida eraldi jutu mõnel teisel päeval.

Koerad

Koertel hakkab tekkima arusaam maailma toimimisest ja valmistuvad talveks. Üks koertest on uudishimulikum ja elavam ning jookseb tihti kodust ära, et väike tiir küla peal teha ja siis koju tagasi tulla. Teine tahab kodus olla ja tegelikult on ta lihtsalt natuke pontsakam ja ilmselt ei jaksa üle aia ronida. Külaliste tulekust annavad nad häälekalt märku. Vabal ajal kaevavad hoolega hiiri ja mutte maa seest välja.. sest see on ju väga lõbus?!

Külalised

Meil käib maal elades palju rohkem külalisi! Hoolimata sellest, et meie kodus on mõned linnainimese jaoks ebamugavuste kategooriasse koonduvad tingimused (kuivkäimla, soe vesi ainult kütmisega, soe tuba ainult kütmisega) on meie sõbrad hea meelega nõus oma nädalavahetuse meie juures veetma. Ja meile see meeldib! Suvel oli külalisi muidugi rohkem, sest puhkus ja soe õhk lausa ajavad linnast välja. Tore on oma maaelu ka sõpradega jagada ja neile vaikust, soojust ja värkset õhku pakkuda!

Kummikud

Kõige praktilisemad jalatsid maal elades on kummikud. Mul on kahed kummikud, mis on tegelikult vist botikud. Sellised pahkluuni servaga mugavad kummist jalanõud, mille jalga panemine võtab aega ühe sekundi. Nendega saab kiirelt hommikul õue minna, põllult värkset köögivilja tuua ja mereäärde jalutada. Meil on kodus mitmeid kummikud, nii et külalised saavad ka kuiva jalaga õues ringi toimetada.

Tarbimine

Oleme usinateks sorteerijateks hakanud. Saime aru, et tegelikult tekitame me oma väikse kaheinimese majapidamisega kuu aja jooksul päris palju prahti. Seetõttu oleme oma tarbimist päris palju muutnud, et meie elutegevusest võimalikult vähe jäätmeid prügimäele jõuaks. Päris zero waste puukallistajad me pole, aga kilekotte kasutame väga vähe, pakendid viime eraldi konteinerisse, paberi põletame ära ja toidujäätmetest teeme komposti. Pikemalt meie sorteerimisese süsteemist räägin mõnel teisel korral.

Kodu kindlustamine

Oleme väga tänulikud, et otsustasime G4S turvafirma klientideks hakata. Meie kodus on suitsu- ja temperatuuriandurid, mis ühel juulikuu päeval päästsid meie kodu mahapõlemise eest. Õnneks olime kodule lähedal, kui häirekeskusest kõne saime, et meie kodus on tulekahju. Jõudsime kiirelt ise kohale ja tänu Erko väga kiirele ja strateegiliselt õigele tegutsemisele saime tulekahju oma jõududega kustutatud. Väga suur viga minu poolt oli see, et ma ei saatnud kedagi teist Erkoga kaasa. ALATI tuleb tulekolde juurde saata mitu inimest, sest sa ei tea kunagi, kas üks inimene saab sellega hakkama. Õnnetus oli õnneliku lõpuga. Garaazis oli põlema süttinud ATV põhjakate, sest ATV oli kuumalt kinnisesse garaazi tagasi pandud. Tänu G4S kiirele kõnele ja sellele, et olime lähedal, suutis Erko tulekahju kustutada ja ka ise nende mürgiste aurude seest välja tulla. Kui me oleksime olnud näiteks Tallinnas, siis ei oleks ka tuletõrje piisavalt kiiresti kohale jõudnud ja oleksime ilma oma kodust ja ka koertest. Nüüd oleme ka paremini tulekustutitega varustatud ja väga tänulikud oma otsusele G4Siga liituda. Ohutus ennekõike, sest kui tuli võtab, siis ta võtab kõik.

Oleme õnnelikud maainimesed, kes valmistuvad uueks talveks ja ärkavad igal hommikul koos päikesega (ja kassi sooviga õue minna ja koerte haukumisega), et üks järjekordne mõnus hommikusöök süüa ja oma kodus midagi ära teha.

#altmardi

One Comment Add yours

  1. Joks ütles:

    Oosom! Väga lahe kokkuvõte. Pildid on ka super (me like Heleri gängstaräpi gäng pidžaamas-veluurdressides).

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s