Meie hobi on maal elamine

Oma majja elama asudes tuleb endale silma vaadata ja mõelda, kas oled valmis endale uue hobi saama. Maal elamine on rahu ja vaikus, kuid olenevalt majapidamise  mugavusastmest nõuab selle ülalhoidmine aega. Meie olime selleks valmis ja täna oleme õnnelikud, et kolm aastat tagasi oma uue hobiga alustasime.

Meie hobi ehk maal elamine

  • hoiab meid füüsiliselt aktiivsena;
  • võimaldab meil olla palju värskes õhus;
  • mõjub teraapiliselt ja rahustavalt;
  • soodustab meil süüa värsket ja vitamiinirikast toitu;
  • aitab meil jagada oma aeglast eluviisi sõpradega.

Loe edasi, milliseid tegevusi maal elamine meile igapäevaselt pakub.

Küttepuud = sport ja soojus

Meie maja seisab soe tänu puuküttele. Suur osa meie vabast ajast kulub küttepuudega tegelemisele. Puid saame oma metsast, kuid enne ahju viskamist läheb mööda mitu aastat ja päris mitu töötundi – saagimine, lõhkumine, riita ladumine ja majja toomine. Hea meelega kaasame selles tegevuses ka oma häid sõpru, kes tahavad aidata ja kellele meeldib olla füüsiliselt aktiivne ning teha tööd, mille tulemus on kohe kiiresti nähtav. Talgude raames saavad sõbrad alati puna põskedele, head süüa ja sauna ka.

Rohimine ja viljapuude lõikus = värske toit

Tahame oma põllul kasvatada võimalikult palju erinevaid köögivilju. Peale selle, et kevadel tuleb selle jaoks seemned maasse külvata, tuleb suve läbi põldu ka rohida ja kasta. Umbrohtudest on meil enim naati ja nõgest. Umbrohi ei ole väga valiv oma kasvutingimuste poolest ja seetõttu kasvab ta jõudsalt. Ära tuleb see kitkuda selle pärast, et umbrohi võtab mullast endale toitaineid ja oma lehtedega varjab köögivilja taimi valguse eest. Mina käin suve jooksul paar-kolm korda põllu ja kasvuhoone üle. Rohimise käigus harvendan ka taimi. Pisikesi porgandeid ja peete on väga mõnus kergelt grillida või ahjus küpsetada. Viljapuuaiast tahame saada ilusaid ja maitsvaid õunu, kirsse ja ploome. Viljapuid tuleb lõigata ja väetada, et nende viljad saaksid mõnusalt valgust ja toitaineid. Õunapuid lõikame varakevadel ja kirsse kohe peale viljakoristust. Äralõigatud oksad põletame või komposteerime.

Lumelükkamine = ekstreemsport

Talvehommikul viskan sooja mantli selga, lähen õue, haaran lumelabida ja lükkan maja eest öösel sadanud lume ära. Edasi tuleb võtta ATV ja autole tee vabaks teha. Paar korda talve jooksul tuleb ka katustele ronida ja lumi sealt maha lükata, et raske koorem katusele liiga ei teeks. Pärnu laht jäätub talvel kinni, mis võimaldab meil Pärnu lahel ringi jalutada, jääaugust kala püüda ja koerad saani ette rakendada ning lõbusõitu teha!

Niitmine = silmailu

Muru niitmine on suvel iganädalane tegevus, mille käigus saab päikeselt pai ja kohustuslikud sammud tehtud. Heinamaad ja mereäärest pilliroogu niidame ja trimmerdame suve jooksul korra-paar. Kui me seda ei teeks, oleks meil ümber maja võsa ja vaade merele jääks kitsamaks. Sügiseste niitmiste käigus saab ka puulehed niidukiga hõlpsasti kokku korjata. Iga kui viimset puulehte me murult kokku ei korja, kuid suurem osa lehti purustame ja kogume niidukiga kokku ning viime komposti.

Saagikoristus = vitamiinirikas toit

Tahame toituda enda kasvatatud värsketest viljadest. See tähendab suve teises pooles ja sügisel vilgast saagikoristust. Suvel korjan põllult värsket kartulit, peeti ja porgandit vajaduse põhiselt. Samamoodi saan kasvuhoonest kurki ja tomatit. Kesksuvel on valmis marjad ja kaunviljad, mida enamasti sügavkülmutan. Enne suuri sügisesi vihmasid tuleb põllult ära koristada valminud juurikad ja need siis keldrisse viia, et hiljem hea võtta oleks. Septembri teises pooles teeme tavaliselt õuna- ja pirnimahla, mida säilitame sügavkülmutatult. Saagikoristust viime läbi vastavalt sellele, kuidas viljad valmivad. Aastad on erinevad ja seetõttu peab lihtsalt oma valdustel silma peal hoidma ja õigel ajal tegutsema.

Hoidistamine = aastaringselt hea toit

Lisaks kõigele värskele naudime ka enda tehtud hoidiseid. Mõned saadused keedan siirupiks, moosiks või kastmeks. Varasuvel saab valmis rabarber, millest teen alati siirupit. Õuntest teen kindlasti lisaks mahlale ka õunamoosi. Hilissuvel teen alati tomatikastet purkidesse. Seda on talvisel ajal nii mugav kiire õhtusöögi valmistamiseks kasutada. Suvel korjan ja kuivatan ürte, millest pikemalt on juttu siin.  Sügavkülmas on meil alati marju, mahla, ube, herneid ja seeni.

Kõpitsemine = mugav kodu

Vana talukoha arendamisel on vaja palju mõelda, vaadelda, ehitada, parandada, ümber tõsta, lõhkuda ja planeerida. Igapäevaselt toimetades jäävad mõned asjad kahe silma vahele ja selle pärast on vaja vahepeal teha paus ja vaadelda kõike kõrvaltvaatajana. Saab päris pika nimekirja tegevusest, mis muudavad meie talu kaunimaks ja funktsionaalsemaks. Igapäevaselt mõtleme sellele, milliseid muutusi ja kuidas me siin ellu viia tahame. Lihtsamad kõpitsemised saame ise tehtud, kuid aeg-ajalt on vaja naabrimees suure kopaga kohale kutsuda või arhitektist sõbraga mõni plaan joonistada.

Tehnika parandamine = efektiivne toimetamine

Ammu on juba selge tõsiasi, et kõik mis liigub, see ka kulub. Motoriseeritud tööriistad võimaldavad teha rohkem ja kiiresti, kuid neid tuleb ka hästi hoida. Muruniiduki, ATV, traktori, mootorsae, trimmeri jms puhastamine ja parandamine võtab aega. Heal juhul saame oma jõududega hakkama, kuid mõnel juhul on asi kaasa võtta ja linna parandusse või hooldusesse viia. Mul on hea meel, et Erkol on tehnilist taipu ja enamik tekkinud probleemidest saavad kiiresti lahendatud ja töö võib edasi minna.

Lemmikloomad = teraapia

Meie loomi ei söö ja seetõttu saavad meie majapidamises olla ainult lemmikloomad. Praegu elab meie majapidamises kaks koera. Meile meeldib nendega metsas matkata, hoovis mängida ja pikki jalutuskäike teha. Nad annavad märku, kui midagi on tavapärasest teistmoodi ja nende paitamine on väga teraapiline nii hommikuti ja õhtuti kui ka keset päeva. Tulevikus on meil kindlasti rohkem ja suuremaid lemmikloomi!

Meil on hea meel, et meie ümber on inimesi, kes vajavad oma igapäevaelust väikest pausi ja tulevad hea meelega meile talgutele või niisama maale puhkama.  Meie küla ümbrus on väga kaunis ja sel aastal hakkasin omaalgatuslikult pidama meie küla pildiblogi siin: instagram.com/visitlindi.

#altmardi #visitlindi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s