Viljakasvatus 101

Kes on meil külas käinud, teab, et meil kasvab siin tomatit, õunu, maasikaid, kartulit, ube ja veel miljon muud asja. Tegelikult, ega need kõik päris ise ei kasva, neid peab kasvatama. Noh, umbes nagu lastega. Et kui üldse neid ei kasvata, siis on nad natuke sellised metsikud.

Ühel päeval käis mul üks väga kauaaegne sõbranna külas ja kasvuhoone ekskursiooni käigus küsis ta minult, et kuidas ma kõike seda taimejuttu tean. Siis jäin ise ka mõtlema ja sain aru, et olen eneselegi märkamatult ühe uue teema iseseisvalt endale selgeks teinud.

Mina alustasin esimesel suvel vaatlusega, siis talvel hakkasin lugema ja plaane tegema ning kevadel hakkasin katsetama. Suvel ja sügisel saime juba head-paremat maitsta ka. Siis algas uus aastaring, tegin uue plaani vastavalt meie soovidele ja võimalustele. Ja nii teooria ja praktika vaheldumisega on mul täna hoopis teine arusaam kui viis aastat tagasi esimest korda kasvuhoones käed puusas seistes.

Vali, mis sulle meeldib

Mina soovitan oma aega ja raha kasutada ainult nende viljade kasvatamiseks, mis sulle endale meeldivad. Ma teadsin, et mulle meeldivad tomat ja peet. Aga mis veel? Avasin aiapidaja käsiraamatu ja vaatasin kõik seal olevad viljad üle. Sain esimesel aastal endale kirja umbes 40 nimetust paprikast pastinaagi ja maisini. Täna on mul nimekirjas 20 vilja, mille eest sel hooajal hoolitsen.

Õpi oma taimed selgeks

Esimese aasta talv oli mul üsna tihe õppimine, sest kõik need 40 taime tuli mul endale selgeks teha. Aiapidaja käsiraamatus on olemas põhiline – kuidas istutada, hooldada ja vilju koristada. Aga lisaks kõigele sellel on veel igal taimel erisoovid naabrite suhes! Muidugi, võib ka kõiksugu väetistega suunata taimi oma naabreid armastama, aga ma tahtsin proovida kuidagi looduse endaga hakkama saada. Töötasin läbi maheaedniku käsiraamatu ja ka koduse mahepõllunduse käsiraamatu. Lugemise ajal tegin pidevalt märkmeid ja skeeme, et mis rivistuses siis kõik need viljad põllule poetada.

Raja tark peenar või põld

Lisaks siis “õigetele” naabritele on mõnel taimel vaja ja “õiget” pinnast. Õige tähendab siis seda, mis soodustab selle taime kasvamist. Tuleb uurida oma mulda ja siis seda vajadusel küllastada mõne hea kraamiga nagu näiteks kompost või sõnnik. Õnneks kasvavad minu valitud viljad üsna sarnases pinnases ja pigem planeerin neile õiged naabrid kõrvale – kasvavad hästi küll! Lisaks viljadele võiks peenras kasvada ka lilled, mis kahjureid eemale peletavad: saialill, lavendel, kummel jm tugevalõhnaline lill. Soovitan pigem alustada väikse peenra/põlluga ja siis järgmistel aastatel suurendada mahtu, kui see tundub jõukohane.

Vaatle ja hoolda pidevalt

Kui seemned mullas või taimed istutatud, tuleb hakata vaatlema ja palvetama, et ikka nendest asja ka saaks. Okei, palvetamise all mõtlen ma piisavat kastmist, vajadusel rohimist ja väetamist. Minu jaoks on see nauditav tegevus, kui hooldatav pind on piisava suurusega. Ma olen aastatega selgeks saanud, mis on minu hooldemaht. Kõike peab olema nii palju, et seda on veel ladna ja zen hooldada. Aiapidamine peab olema mõnus, mitte ebameeldiv kohustus terveks suveks.

Mõtle, kuidas hoiustad

Muidugi saab kõiki taimi ka toorelt ja kohe nautida, aga kui juhtub, et mõni saadus kasvab eriti jõudsalt ja kõike ei jõua ära tarbida, siis tuleb mõelda plaan B peale, et kogu hea kraam raisku ei läheks. Meie kuivatame piparmünti ja basiilikut, teeme purkidesse tomatikastet (tomat, sibul, küüslauk, basiilik), marineeritud kurke, külmutame marju ja keedame nendest ka moose.

Meie lemmikud sel hooajal

Kasvuhoones on tomatid, kurgid, paprikad, herned, salatid (lehtsalat, kale, spinat, rukola) ja maitsetaimed (basiilik, piparmünt, till, murulauk, petersell). Igapäevaselt sööme kõike värsket, mis kasvuhoones valmis on. Kõige rohkem toimetamist tahavad tomatid. Mulle on abiks tomatiraamat.

Viljapuu aias on õunapuud, ploomipuud, kirsid, sõstrad, vaarikad ja maasikad. Kuna need on kõik mitmeaastased taimed, siis tuleb neid “pügada”. Viljapuude lõikamiseks sain näpunäiteid õunaraamatust. Maasikas kasvatad uusi kasve, mida saab siis kas uuteks taimedeks kasvatada või ära lõigata. Neid kõiki vilju sööme suvel ja sügisel, kui need valmivad. Osad keedan moosiks ja sügavkülmutan ka. Kõige mõnusam on talvel teha külmutatud punastest sõstardest sorbetti!

Põllul on aedoad, kartul, porgand, peet, suvikõrvits, sibul. Juurikatest valmib tihti ahjuroog, suvikõrvitsatelt meeldivad mulle kõige enam õied ja oadmaitsevad meile nii toorelt kui õrnalt keedetult. Aedube paneme sügvakülma, aga üle talve hoiustamiseks me juurvilju ei kasvata.

Kui sul juhtub olema mõni peenrakastike, siis külva sinna kindlasti salatit ja maitserohelist! Kui sul on kasvuhoone, siis soovitan sinna lisaks eelnevale ka tomatit kasvama panna (taimed saad osta turult või aiandist). Kui sul on natuke suurem peenramaa, siis seal võiks kasvada kindlasti väike rida peeti ja aeduba. Kõik need kasvavad lihtsalt ja on toitainerikkad. Lisaks heale ja paremale võib aiatööst lausa hea enesetunde ka kätte saada! 

Rohkem pilte meie viljakasvatusest www.instagram.com/altmardi

#altmardi #visitlindi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s